Autorska prava i zablude

Continuing the discussion from Nesuglasice oko Venkovog kartiranja, ucrtavanja biljnih pokrova, DOF vs TK25, nepravilne geometrije građevina, prorezi oko cesta:

Da otvorim kao novi pod-thread, o autorskim pravima, da se ne miješa sa kućama i šumskim poligonima.

Pa nije ekipa ništa više glupo napravila (ništa puno drugačije nego što ti upravo pokušavaš - nabavila karte i od dobrote bez profita ih htjela ih podijeliti sa ekipom biciklista i planinara koji bi ih koristili da se ne izgube)

No, ovo što sam ponudio je potpuno drugačije: javna natječajna dokumentacija, i potpuno smo pravno čisti pri dijeljenju takvih podloga.

Jesmo li “pravno čisti pri dijeljenju takvih podloga”? Prilično sam siguran da nismo, a iako nisam pravnik, ZAPSP je jedan od rijetkih zakona koje sam pročitao više od jednom…

Ne kažem da se te materijale kopira u OSM, ali sasvim je OK prikupit si zbirku takvih dokumenata i dijeliti je za studijske potrebe.

Specijalna policija? Ma aj ća čelom natrag bi im ja reko.

ja ne bih, mila mi je moja glava :sweat_smile:

Puno toga je dostupno na stranicam gradova i/ili lokalnih društava arhitekata pa i za relativno davno provedene natječaje.

Svašta je dostupno, pitanje je što sa tim smiješ raditi. A kod copyrighta je dosta jednostavno. Iako ima par nijansi, najjednostavniji (i najsigurniji) prijevod je: ne smiješ raditi apsolutno ništa. O iznimkama ću posebno, nakon analize primjera kojeg si poslao. Ali to je default: osim ako nemaš posebnu dozvolu baš posebno u tvoje ime da možeš raditi baš neku posebnu stvar, onda to ne smiješ.

(npr. dostupan je i www.geoportal.hr svima, pa na smiješ od tamo kopirati stvari i dijeliti ih okolo, ali možeš uputiti ljude kako da sami odu tamo i skinu si ih. Da, krajnji rezultat je možda potpuno isti bit-po-bit, ali jedna kopija je legalna, a druga nije. Copyright je vrlo sulud zakon, vjeruj mi. Ili još bolje nemoj, to mi je jedna od tema gdje sam uvijek za raspravu :smile:)

5 posts - 3 participants

Read full topic

Ce sujet de discussion accompagne la publication sur https://community.openstreetmap.org/t/autorska-prava-i-zablude/5581